Úvodem

Dny otevřených ateliérů jsou podzimní slavností výtvarného umění a uměleckých řemesel, jejichž cílem je propagace umění, řemesel a zprostředkování kontaktu tvůrce a návštěvníka. Konají se tradičně ve čtyřech příhraničních regionech. Kromě Vysočiny se do akce zapojují také tvůrci v Jihomoravském a Jihočeském kraji a za hranicemi v Dolním Rakousku, kde akce před lety vznikla.

Užitečné tipy a rady pro účastníky ateliérů

PROPAGACE

Zjistěte, jaké jsou ve vašem okolí plochy určené k výlepu, za které není potřeba platit (např. sloupy u autobusových zastávek, výlohy v obchodech, informační tabule na úřadech, atd.) a zkuste umístit co nejvíce plakátů. Plakáty má zpravidla význam vylepovat 2 maximálně 3 týdny před začátkem akce.

Plakáty buď obdržíte od nás (na rok 2021 chystáme 3 formáty: A4, A3 a A2), nebo si je můžete stáhnout na stránkách VYSOČINA-KULTURA v záložce menu – KE STAŽENÍ a sami si potřebný počet vytisknout.

Není také na škodu dopsat nebo dolepit na plakát informaci o vašem ateliéru (adresu a čas, kdy bude otevřený pro veřejnost, čím se váš ateliér zabývá).

Pošlete také pozvánky ať už přes email, Facebook nebo klasicky poštou co nejvíce známým. Je dobré opět uvést všechny informace o vašem ateliéru (adresa, den a čas, na co se u vás mohou návštěvníci těšit, přiložte ideálně fotografie (1-5) kontakt (email, webovky, Facebook, …) na vás a webovky www.vysocina-kultura.cz a že stránky Dny otevřených ateliérů na Vysočině najdou také na Facebooku a Instagramu.

Vyvěšujte viditelně vlajku. Pokud se stane, že vlajku nemáte, nebo je pro vás moc malá, hodila by se vám ještě jedna, atd., využijte svého kreativního potenciálu. Zkuste třeba použít prostěradlo a popsat ho (stačí: Dny Otevřených Ateliérů a čas a den, kdy máte otevřeno), nebo můžete zkusit vyrobit, vysochat, namalovat vlastní vývěsní ceduli. Kreativitě se meze nekladou.

Pokud jste na místě, kde vás lidé špatně hledají, navigace je žene jinam, ateliér máte v bytě, atd., je potřeba nám organizátorům sdělit, jak máme nejlépe popsat cestu k vám.  Jde nám především o to, aby vás co nejvíce lidí našlo a byli jste spokojení jak vy, tak návštěvníci.

Pomůžete tím zvýšit návštěvnost jak svého ateliéru, tak ateliérů vašich kolegů. Protože spokojený návštěvník nejde jen do jednoho ateliéru, ale navštíví jich několik.

TIPY

Pokud chcete přilákat opravdu hodně návštěvníků, musíte počítat s tím, že u vás stráví nějaký čas, něco si odnesou, něco uvidí a něco si vyzkouší.

Proto doporučujeme nachystat si nějaký program/dílničku pro děti, ve které si něco vyrobí, vyzkouší a zabaví se. Většina návštěvníku DOA na Vysočině jsou rodiče/prarodiče s dětmi.

Dejte návštěvníkům možnost si u vás něco zakoupit, stačí i drobnost, nebo výtvor, který si sami vyrobí. Například keramické a hliněné ateliéry mají skvělou možnost nechat děti vyrobit si vlastní hrneček, postavičku, pomalovat si ji. Popřemýšlejte.

Prostředí, ve kterém ateliér otevřete je také velmi důležité. Ideální jsou chaty, chalupy, kde třeba nachystáte i tematickou podzimní výzdobu, můžete nachystat malé pohoštění a návštěvníci u vás stráví příjemnou chvilku, něco si vyzkouší, vyfotí, zakoupí a odjedou s pocitem dobře stráveného času. Ze zkušenosti také víme, že spokojení návštěvníci se velmi rádi vracejí.

Nedoporučujeme otevírat ateliér v bytě. Návštěvníci se značně ostýchají „lézt někomu do bytu“.

Nebývá špatný nápad spojit se třeba se sousedem, známým, kamarádem, který také tvoří a uspořádat společnou akci/výstavu v kavárně, knihovně, nebo u někoho na zahradě.

INFORMACE SOUVISEJÍCÍ S EPIDEMIÍ COVID-19

DOA 2021 mohou na podzim ovlivnit také vládní nařízení související s epidemií koronaviru. Tato opatření budeme respektovat, nicméně v omezené míře by se DOA určitě konaly. O všem vás budeme informovat na tomto webu i na sociálních sítích v závislosti na vývoji situace.

ZÁVĚREM

Pokud chcete pomoci s propagací, můžeme váš ateliér umístit na Facebooku DOA na Vysočině (pošlete nám foto a krátký výstižný text o vašem ateliéru).

Pokud máte nějaký problém, dotaz, nebo si s něčím nevíte rady, kontaktujte koordinátora ateliérů pana Ondřeje Neubauera na emailu doa@muzeumhb.cz nebo na emailu knihovna@muzeumhb.cz.

Přejeme hodně úspěchů v příštích ročnících Otevřených ateliérů na Vysočině.