Jihlava

Muzeum Vysočiny a Oblastní galerie Jihlava

24.5.2013

Letošní Muzejní noc byla úzce provázána s právě probíhající výstavou Romantická zastavení aneb střípky z módní historie. Výstavou mapující módu a odívání z období od konce 19. do čtyřicátých let 20. století provedly její kurátorky – členky Klubu panenek.
Historii textilních manufaktur regionu Waldviertel v přednášce představil dr. Gesine Maria „Gexi“ Tostmann z Rakouska. Tato dáma se dlouhodobě věnuje historii odívání, je autorkou řady publikací a mimo to provozuje úspěšnou firmu vyrábějící tradiční rakouský oděv, tzv. dirndl.
Návštěvníci se mohli těšit z úryvků ze známého muzikálu Noc na Karlštejně, kterým je v originálním podání a v kouzelných divadelních kostýmech potěšili zástupci Divadelního spolku Karla Čapka a Skupiny historie, tance a šermu Hebrix z Třeště.
V 19:30 byla slavnostní vernisáží zahájena naprosto mimořádná mezinárodní výstava surrealistické skupiny Stir-up a jejich hostů s názvem „Všichni jsme stvořeni z lásky“. Se svými výtvarnými díly se této výstavy účastní 39 umělců z dvanácti zemí.
S etnografkou Muzea Vysočiny Jihlava PhDr. Danou Novákovou se v Malovaném sále bylo možno od 20:00 zabývat historií odívání v přednášce „Šaty dělaj člověka, člověk dělá šaty aneb co oblékali naši předkové“.
V prostoru Masarykova náměstí byl umístěn stan, ve kterém se v režii Společenství ohně a šermu Ad Infinitum probíhaly rozličné středověké hry a dětmi velmi oblíbené malování obličeje.
Lákavou nabídkou bylo jistě i podvečerní či večerní návštěva vyhlídkové věže kostela sv. Jakuba Většího, Domu Gustava Mahlera a v případě příznivého počasí i pozorování noční oblohy velkými dalekohledy z brány Matky Boží.
Muzejní a galerijní noc 2013 tradičně zakončila ve 21:30 na Masarykově náměstí ohňová show Společenství ohně a šermu Ad Infinitum z Polné.